Arm TechCon 2017 Schedule

View, browse and sort the list of sessions by Pass Type, Track, Day/Time, or by Speaker. Sessions are subject to change. Seating is on a first-come, first-served basis. Please arrive early to ensure you get a seat.

Build your conference agenda today! By signing up for the Scheduler, you can add sessions to your "Favorites" and develop your own personalized schedule. This personalized schedule will be synced with the official Arm TechCon Event App.

  • Tuesday | 8:30 am
    Location:   Ballroom G
    Tuesday, 8:30am - 9:20am
    Speaker:
    Ambar Sarkar (eInfochips)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Tuesday, 8:30am - 9:20am
    Speaker:
    Shawn Prestridge (IAR Systems, Inc.)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Tuesday, 8:30am - 9:20am
    Speaker:
    Alex Lim (LDRA)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom H
    Tuesday, 8:30am - 9:20am
    Speakers:
    Iain Robertson (UltraSoC), John MacDermott (UltraSoC)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Silicon Design
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Tuesday | 9:30 am
    Location:   Mission City Ballroom
    Tuesday, 9:30am - 9:55am
    Keynote:
    Mike Muller (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Keynote (Free)
    Format: 25-Minute Keynote (Free)
  • Tuesday | 9:55 am
    Location:   Mission City Ballroom
    Tuesday, 9:55am - 10:20am
    Keynote:
    Dipesh Patel (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Keynote (Free)
    Format: 25-Minute Keynote (Free)
  • Tuesday | 10:30 am
    Location:   Ballroom F
    Tuesday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Ashley Crawford (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: High-Efficiency Systems
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Tuesday, 10:30am - 11:20am
    Speakers:
    John Decker (Cadence), Leo Prakash (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Silicon Design
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom H
    Tuesday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Tung Nguyen (Renesas Design Vietnam Ltd.)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Tuesday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Joseph Fernando (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Silicon Design
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Tuesday | 10:50 am
    Location:   Great America J&K
    Tuesday, 10:50am - 11:00am
    Speaker:
    Chris Styles (Arm)
    Pass Type: Arm Mbed Connect Pass
    Track: Arm Mbed Connect Program
  • Tuesday | 11:00 am
    Location:   Great America J&K
    Tuesday, 11:00am - 12:00pm
    Speakers:
    Simon Ford (Arm), Hima Mukkamala (Arm)
    Pass Type: Arm Mbed Connect Pass
    Track: Arm Mbed Connect Program
  • Tuesday | 11:30 am
    Location:   Ballroom G
    Tuesday, 11:30am - 12:20pm
    Speakers:
    Neil Stroud (Arm Inc), James Scobie (Arm), Tom Conway (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Tuesday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Alex Lim (LDRA)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Tuesday, 11:30am - 12:20pm
    Speakers:
    Nick Heaton (Cadence), Sujil Kottekkat (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Networking & Servers
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom H
    Tuesday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Kent Orthner (Achronix)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Silicon Design
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Tuesday | 12:30 pm
    Location:   Mission City Ballroom B1
    Tuesday, 12:30pm - 1:30pm
    Pass Types: All-Access Pass, Training Pass
  • Tuesday | 1:30 pm
    Location:   Mission City Ballroom
    Tuesday, 1:30pm - 2:20pm
    Keynote:
    Stacey Higginbotham (SKT Labs)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Keynote (Free)
    Format: 50-Minute Keynote (Free)
  • Tuesday | 2:30 pm
    Location:   Ballroom H
    Tuesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Monica Tang (ArterisIP)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Silicon Design
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Tuesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speakers:
    Jeff Defilippi (Arm), Millind Mittal (Xilinx), Jon Masters (Red Hat)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Networking & Servers
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Tuesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Greg Davis (Green Hills Software)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Great America J&K
    Tuesday, 2:30pm - 6:30pm
    Speakers:
    Chris Styles (Arm), Duncan Frazer (Arm), Matt Atkinson (Arm)
    Pass Type: Arm Mbed Connect Pass
    Track: Arm Mbed Connect Program
    Location:   Ballroom G
    Tuesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speakers:
    Rob Cosaro (NXP), Bogdan Chircu-mare (NXP)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: High-Efficiency Systems
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Tuesday | 3:30 pm
    Location:   Ballroom G
    Tuesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speakers:
    Paddy Mamtora (Cadence), Aditya Bedi (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Silicon Design
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Tuesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    Stephen Olsen (Wind River)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom H
    Tuesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    Stefano Cadario (Arm Ltd)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Tuesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    Satadal Bhattacharjee (Qualcomm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Networking & Servers
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Tuesday | 4:30 pm
    Location:   Ballroom H
    Tuesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speaker:
    Brian Jeff (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Networking & Servers
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Tuesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speaker:
    Alexis Boutillier (ArterisIP)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Tuesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speaker:
    Shawn Prestridge (IAR Systems, Inc.)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Tuesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speaker:
    Rod Watt (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: High-Efficiency Systems
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Tuesday | 6:30 pm
    Tuesday, 6:30pm - 7:30pm
    Pass Type: Arm Mbed Connect Pass
    Track: Arm Mbed Connect Program
  • Wednesday | 8:30 am
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 8:30am - 9:20am
    Speaker:
    Mukund Srinivasan (Ittiam Systems)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 8:30am - 9:20am
    Speaker:
    Bob Boys (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 8:30am - 9:20am
    Speaker:
    Osama Khan (UC Berkeley)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom H
    Wednesday, 8:30am - 9:20am
    Speakers:
    Brian Salisbury (Comtech Telecommunications Corp), John Walicki (IBM), Frederic Servais (Comtech Telecommunications Corp), Ankit Agarwal (Micello), Hima Mukkamala (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Panel Discussion
  • Wednesday | 9:30 am
    Location:   Mission City Ballroom
    Wednesday, 9:30am - 9:50am
    Keynote:
    Simon Segars (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Keynote (Free)
    Format: 25-Minute Keynote (Free)
  • Wednesday | 9:50 am
    Location:   Mission City Ballroom
    Wednesday, 9:50am - 10:20am
    Moderator:
    Don Clark (The New York Times)
    Keynotes:
    Simon Segars (Arm), Mary Aiken (University of Dublin)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Keynote (Free)
    Format: 25-Minute Keynote (Free)
  • Wednesday | 10:30 am
    Location:   Great America J
    Wednesday, 10:30am - 12:20pm
    Speakers:
    Gian Marco Iodice (Arm), Steve Winburn (Arm), Pablo Fraile (Arm), Benjamin Wang (Huawei)
    Pass Type: Training Pass
    Track: Training
    Format: 110-Minute Training
    Location:   Mission City Ballroom M1
    Wednesday, 10:30am - 11:20am
    Speakers:
    Cyprian Wronka (Cadence), Jon Masters (Red Hat)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Wednesday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Stefan Rosinger (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Stein Myrseth (ForgeRock)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 10:30am - 11:20am
    Speakers:
    Felix Chen (Synopsys), Shuiqing Laio (Huawei Technologies Co., Ltd)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom H
    Wednesday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Serdar Sayar (Clarinox)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Wednesday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Ed Sarrat (NXP Semiconductors)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M3
    Wednesday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Jay Natarajan (Mentor, A Siemens Business)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 10:30am - 11:20am
    Speakers:
    Jason Hillyard (Arm), Fred Martin (Arm), Lucian Shifren (Arm), Scott Hanson (Ambiq Micro), Mark Bachman (Integra Devices)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Panel Discussion
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 10:30am - 11:20am
    Speakers:
    Simon Davidmann (Imperas), Cesare Garlati (prpl Foundation), Brian Bailey (Semiconductor Engineering), Chris Turner (Arm), Jack Greenbaum (Green Hills Software, Inc)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Panel Discussion
    Location:   Mission City Ballroom M2
    Wednesday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Ori Elisha (IAR Systems)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Wednesday | 11:00 am
    Location:   ARM Theater
    Wednesday, 11:00am - 11:30am
    Speaker:
    Chris Shore (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
  • Wednesday | 11:30 am
    Location:   Ballroom H
    Wednesday, 11:30am - 12:20pm
    Speakers:
    Iisko Lappalainen (MontaVista Software LLC), Veena Nagendrappa (MontaVista Software    )
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M1
    Wednesday, 11:30am - 12:20pm
    Speakers:
    Frank Schirrmeister (Cadence), Bill Neifert (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 11:30am - 12:20pm
    Speakers:
    Chet Babla (Arm), Bob Morris (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M3
    Wednesday, 11:30am - 12:20pm
    Speakers:
    Joe Hupcey (Mentor, A Siemens Business), Ping Yeung (Mentor, A Siemens Business)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M2
    Wednesday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Aaron Bauch (IAR Systems)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Neil Stroud (Arm Inc)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 11:30am - 12:20pm
    Speakers:
    Mike Montana (Synopsys), Leah Schuth (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Wednesday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Chris Turner (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Youssef Kamel (Wirepas)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Wednesday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Rob Cosaro (NXP Semiconductors)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Wednesday | 11:45 am
    Location:   Arm Theater
    Wednesday, 11:45am - 12:15pm
    Speaker:
    Nir Tasher (Winbond)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
  • Wednesday | 12:30 pm
    Location:   Mission City Ballroom M2
    Wednesday, 12:30pm - 1:20pm
    Speaker:
    Shawn Prestridge (IAR Systems)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 12:30pm - 1:20pm
    Speakers:
    Bernie Delay (Synopsys), Satyapriya Acharya (Synopsys)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Wednesday, 12:30pm - 1:30pm
    Pass Types: All-Access Pass, Training Pass
    Location:   Arm Theater
    Wednesday, 12:30pm - 1:00pm
    Speaker:
    Patrick Rogers (AdaCore)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
  • Wednesday | 1:30 pm
    Location:   Mission City Ballroom
    Wednesday, 1:30pm - 2:20pm
    Keynote:
    Jessica Barker (cyber.uk)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Keynote (Free)
    Format: 50-Minute Keynote (Free)
  • Wednesday | 2:30 pm
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Rob Coombs (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Licinio Sousa (Synopsys)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mbed Charging Lounge (Booth 913)
    Wednesday, 2:30pm - 4:00pm
    Speaker:
    Chris Wiltz (UBM)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Expo Tour (Free)
    Format: 90-Minute Expo Tour
    Location:   Mission City Ballroom M2
    Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Petter Edman (IAR Systems)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speakers:
    Steven Chen (PFP Cybersecurity), Dan Isaacs (Xilinx, Inc.)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speakers:
    Markus Levy (EEMBC), Craig Giglio (Silicon Labs)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom H
    Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Jacob Beningo (Beningo Embedded Group)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Great America J
    Wednesday, 2:30pm - 4:20pm
    Speakers:
    Bobby Clarke (Arm), Greg Davis (Green Hills Software)
    Pass Type: Training Pass
    Track: Training
    Format: 110-Minute Training
    Location:   Ballroom C
    Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Erik Jacobson (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M1
    Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speakers:
    Junyi Li (HiSilicon), Chao Yang (Cadence Design Systems)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Wednesday, 2:30pm - 5:20pm
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Location:   ARM Theater
    Wednesday, 2:30pm - 3:00pm
    Speaker:
    Ashley Stevenson (ForgeRock)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
    Location:   Mission City Ballroom M3
    Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
    Speakers:
    Arvind Raghuraman (Mentor, A Siemens Business), Dan Driscoll (Mentor, A Siemens Business)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Wednesday | 3:15 pm
    Location:   Arm Theater
    Wednesday, 3:15pm - 3:45pm
    Speaker:
    Steve Mensor (Achronix)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
  • Wednesday | 3:30 pm
    Location:   Ballroom H
    Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    Ben Smeets (Ericsson)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    David Baker (Eta Compute)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    Asaf Shen (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speakers:
    Hemant Kumar (Nvidia), Tom De Schutter (Synopsys)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M2
    Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    Aaron Bauch (IAR Systems)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speakers:
    Marc Canel (Arm), Haydn Povey (Secure Thingz), Mark Schaeffer (Renesas Electronics Inc.), Ed Sperling (Semiconductor Engineering), Anders Holmberg (IAR Systems), Richard Hayton (Trustonic)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Panel Discussion
    Location:   Mission City Ballroom M1
    Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speakers:
    Paddy Mamtora (Cadence), Michael Merrett (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    Christopher Seidl (Arm Germany GmbH)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M3
    Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    Guillaume Boillet (Mentor, A Siemens Business)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Wednesday | 4:00 pm
    Location:   ARM Theater
    Wednesday, 4:00pm - 4:30pm
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
  • Wednesday | 4:30 pm
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speaker:
    Akshay Bhat (Timesys)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M1
    Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speakers:
    Kevin Yee (Cadence), Sujil Kottekkat (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom H
    Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speaker:
    Qiang Li (CloudMinds Technology)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speaker:
    Antonio Russo (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Silicon Design
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speaker:
    Chris Clark (Synopsys)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M2
    Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speaker:
    Rafael Taubinger (IAR Systems)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speaker:
    Michael Anderson (The PTR Group, Inc.)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speaker:
    Pete Warden (Google)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M3
    Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
    Speakers:
    Robert Bates (Mentor, A Siemens Business), Ray Richardson (Simularity)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Wednesday | 4:45 pm
    Location:   ARM Theater
    Wednesday, 4:45pm - 5:15pm
    Speaker:
    Remy Pottier (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
  • Wednesday | 5:30 pm
    Location:   ARM Theater
    Wednesday, 5:30pm - 6:00pm
    Speaker:
    Brandon Shibley (Toradex)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
    Location:   Expo Floor
    Wednesday, 5:30pm - 6:30pm
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
  • Wednesday | 6:15 pm
    Location:   Arm Theater
    Wednesday, 6:15pm - 6:30pm
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
  • Thursday | 8:30 am
    Location:   Ballroom H
    Thursday, 8:30am - 9:20am
    Speaker:
    Zachary Crockett (Particle)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 8:30am - 9:20am
    Speaker:
    German Rivera (Google)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 8:30am - 9:20am
    Speakers:
    John Clemens (Johns Hopkins University Applied Physics Lab), Branden Sherrell (Johns Hopkins University Applied Physics Lab), Rajendranath Pal (US Government, Dept of Defense)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Thursday, 8:30am - 9:20am
    Speaker:
    Edward Vielmetti (Packet)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Networking & Servers
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Thursday | 9:30 am
    Location:   Mission City Ballroom
    Thursday, 9:30am - 9:50am
    Keynote:
    Greg Yeric (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Keynote (Free)
    Format: 25-Minute Keynote (Free)
  • Thursday | 9:50 am
    Location:   Mission City Ballroom
    Thursday, 9:50am - 10:10am
    Keynote:
    Rob Aitken (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Keynote (Free)
    Format: 25-Minute Keynote (Free)
  • Thursday | 10:10 am
    Location:   Mission City Ballroom
    Thursday, 10:10am - 10:20am
    Keynote:
    Rene Haas (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Keynote (Free)
    Format: 25-Minute Keynote (Free)
  • Thursday | 10:30 am
    Location:   Ballroom E
    Thursday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Govind Wathan (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M3
    Thursday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Mike Eftimakis (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Great America J
    Thursday, 10:30am - 12:20pm
    Speakers:
    Eric Sondhi (Arm), Bobby Clarke (Arm)
    Pass Type: Training Pass
    Track: Training
    Format: 110-Minute Training
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    David C Black (Doulos)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: High-Efficiency Systems
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Thursday, 10:30am - 11:20am
    Speakers:
    Arvind Vel (ANSYS), Tom Quan (TSMC North America)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M2
    Thursday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Aaron Bauch (IAR Systems)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom H
    Thursday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Andrew Richards (Codeplay Software)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M1
    Thursday, 10:30am - 11:20am
    Speaker:
    Guy AlLee (Intel Platform Security Division)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 10:30am - 11:20am
    Moderator:
    Andrew Moore (Arm)
    Panelists:
    Manuel Alves (NXP), Mike Medoff (Exida), Neil Stroud (Arm)
    Speaker:
    Jack Greenbaum (Green Hills Software)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Panel Discussion
  • Thursday | 11:00 am
    Location:   ARM Theater
    Thursday, 11:00am - 11:30am
    Moderator:
    Brian Fuller (Arm)
    Speakers:
    Jacob Beningo (Beningo Embedded Group), Phil Burr (ARM), Michael Horne (Arm ISG), Bob O'Donnell (TECHnalysis Research), Frank Schirrmeister (Cadence)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
  • Thursday | 11:30 am
    Location:   Ballroom E
    Thursday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Alexey Rybakov (Luxoft)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Computer Vision, Machine Learning & Graphics
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Karthik Ranjan (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M1
    Thursday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Kent Orthner (Achronix)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Jan Jongboom (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M2
    Thursday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Aaron Bauch (IAR Systems)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom H
    Thursday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Silvano di Ninno (NXP)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Jeff Miller (Mentor, a Siemens Company)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M3
    Thursday, 11:30am - 12:20pm
    Speakers:
    Kelvin Low (Arm), Tom Quan (TSMC North America), Nick Heaton (Cadence), Raviraj Mahatme (Arm), Millind Mittal (Xilinx)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Thursday, 11:30am - 12:20pm
    Speaker:
    Ming Zhang, PhD (zGlue)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Thursday | 12:30 pm
    Location:   Mission City Ballroom M2
    Thursday, 12:30pm - 1:20pm
    Speaker:
    Shawn Prestridge (IAR Systems)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Thursday, 12:30pm - 1:30pm
    Pass Types: All-Access Pass, Training Pass
    Location:   ARM Theater
    Thursday, 12:30pm - 1:00pm
    Speaker:
    Brad Grantham (The Alice Group)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
    Location:   Mission City Ballroom M3
    Thursday, 12:30pm - 1:20pm
    Speakers:
    Kelvin Low (Arm), Robert Stear (Intel Custom Foundry), Kiran Burli (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Thursday | 1:30 pm
    Location:   Ballroom E
    Thursday, 1:30pm - 2:20pm
    Speaker:
    David Guinn (S&C Electric Co.)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 1:30pm - 2:20pm
    Speaker:
    Brendan Moran (Arm Ltd.)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom H
    Thursday, 1:30pm - 2:20pm
    Speaker:
    Ian Forsyth (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Computer Vision, Machine Learning & Graphics
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M3
    Thursday, 1:30pm - 2:00pm
    Speakers:
    Kelvin Low (Arm), Dr. Kuang-Kuo Lin (Samsung Device Solutions America), Rupal Gandhi (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 1:30pm - 2:20pm
    Speaker:
    Jasper van Woudenberg (Riscure)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 1:30pm - 2:20pm
    Speaker:
    Joseph Yiu (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Thursday | 2:00 pm
    Location:   Mbed Charging Lounge (Booth 913)
    Thursday, 2:00pm - 3:30pm
    Speaker:
    Chris Wiltz (UBM)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Expo Tour (Free)
    Format: 90-Minute Expo Tour
    Location:   ARM Theater
    Thursday, 2:00pm - 2:30pm
    Speaker:
    Matt Rushton (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
  • Thursday | 2:10 pm
    Location:   Mission City Ballroom M3
    Thursday, 2:10pm - 2:30pm
    Speaker:
    Wolfgang Helfricht (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
  • Thursday | 2:30 pm
    Location:   Ballroom H
    Thursday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Catherine Moore (Mentor - A Siemens Business)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Thursday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Wil Florentino (Renesas Electronics America Inc.)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Great America J
    Thursday, 2:30pm - 4:20pm
    Speakers:
    Matthew duPuy (Arm), Antony Passemard (Google)
    Pass Type: Training Pass
    Track: Training
    Format: 110-Minute Training
    Location:   Ballroom E
    Thursday, 2:30pm - 3:20pm
    Speakers:
    Steve Pancoast (Secure Thingz), Anders Holmberg (IAR Systems)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Sam Grove (Arm)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M2
    Thursday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Rafael Taubinger (IAR Systems)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Felix Baum (Qualcomm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Computer Vision, Machine Learning & Graphics
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Kinjal Dave (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M1
    Thursday, 2:30pm - 3:20pm
    Speaker:
    Guy AlLee (Intel Platform Security Division)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Thursday | 2:45 pm
    Location:   ARM Theater
    Thursday, 2:45pm - 3:15pm
    Speaker:
    Brad Scott (Au-Zone Technologies Inc)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
  • Thursday | 3:00 pm
    Location:   Arm Theater
    Thursday, 3:00pm - 3:45pm
    Speaker:
    Ishu Verma (Red Hat)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
  • Thursday | 3:30 pm
    Location:   Ballroom H
    Thursday, 3:30pm - 4:20pm
    Speakers:
    Kaushal Vora (Renesas Electronics America Inc.), Mark Schaeffer (Renesas Electronics America Inc.)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Trust & Security
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    Arun Rajasekaran (Plantronics)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Internet of Things
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 3:30pm - 4:20pm
    Moderator:
    Ed Sperling (Semiconductor Engineering)
    Panelists:
    Phil Burr (Arm), John Tinson (Sondrel), Yong Pang (IMEC), Ambar Sarkar (eInfochips)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M2
    Thursday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    Haydn Povey (Secure Thingz)
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Sponsored Sessions (Free)
    Format: 50-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 3:30pm - 4:20pm
    Speaker:
    Daniel Owens (Arm)
    Pass Type: All-Access Pass
    Track: Embedded Software Development
    Format: 50-Minute Technical Session
  • Thursday | 4:00 pm
    Location:   ARM Theater
    Thursday, 4:00pm - 5:00pm
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)
    Format: 30-Minute Arm Theater (Free)
  • Thursday | 4:30 pm
    Location:   Expo Floor
    Thursday, 4:30pm - 5:30pm
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
  • Thursday | 5:15 pm
    Location:   Arm Theater
    Thursday, 5:15pm - 5:30pm
    Pass Types: All-Access Pass, Arm Mbed Connect Pass, Expo Pass, Training Pass
    Track: Arm Theater (Free)