ARM TechCon 2016 Schedule

View, browse and sort the list of sessions by Pass Type, Track, Day/Time, or by Speaker. Sessions are subject to change. Seating is on a first-come, first-served basis. Please arrive early to ensure you get a seat.

Build Your Conference Agenda. By signing up for the Scheduler, you can add sessions to your "Favorites" and develop your own personalized schedule. This personalized schedule will be synced with the official ARM TechCon Mobile App.

Please note: Registration accounts are separate from Session Scheduler. Even if you've registered, you will need to create a Scheduler account.

All SessionsSpeakersMy Schedule
View Sessions As:
  
    • Tuesday | 7:00am
    • Tuesday, 7:00am - 6:00pm
      Location:  Main Lobby, SCCC
      Track: General Event (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass, Software Developers Workshop Pass
    • Tuesday | 8:30am
    • Tuesday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Ryan Cousins (krtkl)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Mark Douglas (NXP)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Milosch Meriac (ARM Ltd.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Trust & Security
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Tuesday | 9:30am
    • Tuesday, 9:30am - 10:10am
      Location:  Mission City Ballroom
      Speakers:
      Masayoshi Son (SoftBank Group Corp.), Simon Segars (ARM)
      Format: 50-Minute Keynote (Free)
      Track: Keynotes (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Tuesday | 10:15am
    • Tuesday, 10:15am - 10:35am
      Location:  Mission City Ballroom
      Speaker:
      Greg Yeric (ARM)
      Format: 20-Minute Technical Introduction (Free)
      Track: Technical Introduction (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Tuesday | 10:35am
    • Tuesday, 10:35am - 11:15am
      Location:  Mission City Ballroom
      Speaker:
      Mike Muller (ARM)
      Format: 50-Minute Keynote (Free)
      Track: Keynotes (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Tuesday | 11:30am
    • Tuesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speaker:
      Jon Masters (Red Hat)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Networking, Infrastructure & Servers
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Chris Turner (ARM Ltd)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speakers:
      Mike Eftimakis (ARM), Mayank Sharma (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Trust & Security
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 11:30am - 12:15pm
      Location:  Great America J
      Speaker:
      Chris Shore (ARM)
      Format: 60-Minute Training Day Session
      Track: Mobile Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Mobile Training Day Pass
      Tuesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speakers:
      Chowdary Yanamadala (ChaoLogix), Eric Sivertson (QuantumTrace), Ed Sperling (Semiconductor Engineering), Asaf Shen (ARM)
      Panelist:
      Tim Dry (Global Foundries)
      Format: 50-Minute Panel
      Track: Trust & Security
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Tuesday | 12:15pm
    • Tuesday, 12:15pm - 1:00pm
      Location:  Great America J
      Speaker:
      Chris Shore (ARM)
      Format: 60-Minute Training Day Session
      Track: Mobile Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Mobile Training Day Pass
    • Tuesday | 12:30pm
    • Tuesday, 12:30pm - 1:30pm
      Location:  TBD
      Track: General Event (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Tuesday | 1:00pm
    • Tuesday, 1:00pm - 1:30pm
      Location:  Great America J
      Speaker:
      Alexey Rybakov (LUXOFT)
      Format: 30-Minute Training Day Session
      Track: Mobile Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Mobile Training Day Pass
    • Tuesday | 1:30pm
    • Tuesday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      James Scobie (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speakers:
      Philip Attfield (Sequitur Labs Inc.), David Brown (Linaro Inc.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Trust & Security
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Christian Legare (Micrium)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speaker:
      Rod Watt (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: High-Efficiency Systems
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Great America J
      Speaker:
      Gian Marco Iodice (ARM)
      Format: 30-Minute Training Day Session
      Track: Mobile Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Mobile Training Day Pass
    • Tuesday | 2:20pm
    • Tuesday, 2:20pm - 2:30pm
      Location:  Great America J
      Speakers:
      Gian Marco Iodice (ARM), Alexey Rybakov (LUXOFT)
      Format: 10-Minute Training Day Showcase
      Track: Mobile Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Mobile Training Day Pass
    • Tuesday | 2:30pm
    • Tuesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Diya Soubra (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Trust & Security
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Bernhard Rill (OpenSynergy GmbH)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speaker:
      Aurélien Sanglard (Orange)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Earl McCune (RF Communications)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: High-Efficiency Systems
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 2:30pm - 3:15pm
      Location:  Great America J
      Speaker:
      Mark Bellamy (ARM)
      Format: 30-Minute Training Day Session
      Track: Mobile Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Mobile Training Day Pass
    • Tuesday | 3:15pm
    • Tuesday, 3:15pm - 4:15pm
      Location:  Great America J
      Speaker:
      Roberto Lopez Mendez (ARM)
      Format: 60-Minute Training Day Session
      Track: Mobile Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Mobile Training Day Pass
    • Tuesday | 3:30pm
    • Tuesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Shawn Prestridge (IAR Systems, Inc.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Embedded Software Development
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Peter Aldworth (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Donnie Garcia (NXP Semiconductor)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Trust & Security
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speakers:
      Vojin Zivojnovic (AGGIOS, Inc.), Mark Jensen (Xilinx), Dan Isaacs (Xilinx, Inc.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: High-Efficiency Systems
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Tuesday | 4:15pm
    • Tuesday, 4:15pm - 4:45pm
      Location:  Great America J
      Speaker:
      Brad Grantham (ARM)
      Format: 30-Minute Training Day Session
      Track: Mobile Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Mobile Training Day Pass
    • Tuesday | 4:30pm
    • Tuesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speakers:
      Prithi Ramakrishnan (ARM), Jason Hillyard (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: High-Efficiency Systems
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Rolf Lindemann (Nok Nok Labs)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Trust & Security
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speakers:
      Rory Rudolph (Dell), Markus Levy (EEMBC)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Tuesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speaker:
      David Guinn (S&C Electric Co.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Embedded Software Development
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Tuesday | 4:45pm
    • Tuesday, 4:45pm - 5:30pm
      Location:  Great America J
      Speaker:
      Dan Galpin (Google)
      Format: 60-Minute Training Day Session
      Track: Mobile Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Mobile Training Day Pass
    • Wednesday | 7:00am
    • Wednesday, 7:00am - 6:30pm
      Location:  Main Lobby, SCCC
      Track: General Event (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass, Software Developers Workshop Pass
    • Wednesday | 8:30am
    • Wednesday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Ross Bannatyne (VORAGO Technologies)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Ballroom G
      Speaker:
      Tom Pannell (Silicon Labs)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Shawn Prestridge (IAR Systems, Inc.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Embedded Software Development
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Ballroom E
      Speakers:
      Jon Taylor (ARM), Felix Baum (Mentor Graphics)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Embedded Software Development
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Wednesday | 9:30am
    • Wednesday, 9:30am - 9:50am
      Location:  Mission City Ballroom
      Speaker:
      Jem Davies (ARM)
      Format: 20-Minute Technical Introduction (Free)
      Track: Technical Introduction (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 9:30am - 10:20am
      Location:  Mission City Ballroom
      Speaker:
      Simon Segars (ARM)
      Format: 50-Minute Keynote (Free)
      Track: Keynotes (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Wednesday | 10:30am
    • Wednesday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Mission City Ballroom M1
      Speaker:
      Jianghua Tan (HiSilicon)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Paul Skentzos (SpinDance, Inc.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Masayuki Ishikawa (Sony Video & Sound Products Inc)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Embedded Software Development
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Grand Ballroom D
      Speakers:
      Joseph Yiu (ARM), David Black (Doulos)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Rob Bates (Mentor Graphics Corp.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Ballroom G
      Speaker:
      Simon Rance (ARM Ltd.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Silicon Design
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Mission City Ballroom M3
      Speakers:
      Yanhua (Bruce) Li (Synopsys), Lianghong (Alex) Tan (HiSilicon)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Grand Ballroom B
      Speaker:
      Faheem Chaudhry (Renesas)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Mission City Ballroom M2
      Speaker:
      Shawn Prestridge (IAR Systems)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Grand Ballroom C
      Speakers:
      Progyna Khondkar (Mentor Graphics Design Verification & Test Division), Joe Hupcey III (Mentor Graphics Design Verification & Test Division), Desinghu PS (ARM)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 10:30am - 1:30pm
      Location:  Great America J
      Speakers:
      Russell Bush (krtkl), Jamil Weatherbee (krtkl)
      Format: 3-Hour Training Day Session
      Track: Hardware Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Hardware Training Day Pass
    • Wednesday | 11:00am
    • Wednesday, 11:00am - 11:30am
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Chris Shore (ARM)
      Format: 30-Minute Expo Theater (Free)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 11:00am - 12:30pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Suzanne Deffree (UBM)
      Format: 90-Minute Tour (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Wednesday | 11:30am
    • Wednesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M2
      Speaker:
      Rafael Taubinger (IAR Systems)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Grand Ballroom B
      Speaker:
      Kaushal Vora (Renesas)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Grand Ballroom C
      Speaker:
      Jeff Miller (Tanner EDA by Mentor Graphics)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speakers:
      Kinjal Dave (ARM), Joseph Yiu (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M1
      Speaker:
      Amit Jain (MediaTek)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Grand Ballroom D
      Speakers:
      Nandan Nayampally (ARM), Doug Gardner (ADI), Tim Wilson (Microchip), Øivind Loe (Silicon Labs)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M3
      Speakers:
      Yujie Liu (Samsung), Andy Potemski (Synopsys)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Jay Abraham (MathWorks)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speakers:
      Kevin Krewell (Tirias Research), Sumit Gupta (IBM), Jem Davies (ARM), Gary Brotman (Qualcomm), Anna Kozminski (National Instruments)
      Format: 50-Minute Panel
      Track: Contextual Processing
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Wednesday | 11:45am
    • Wednesday, 11:45am - 12:15pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Paul Curtis (SEGGER)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Wednesday | 12:30pm
    • Wednesday, 12:30pm - 1:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M3
      Speakers:
      Malte Doerper (Synopsys), Bill Neifert (ARM)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 12:30pm - 1:30pm
      Location:  TBD
      Track: General Event (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 12:30pm - 1:20pm
      Location:  Grand Ballroom C
      Speakers:
      Kumar Sankaran (Applied Micro), Parag Jain (Applied Micro)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 12:30pm - 1:00pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Jay Kruemcke (SUSE)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Wednesday | 1:30pm
    • Wednesday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Mission City Ballroom
      Speaker:
      Eben Upton (Raspberry Pi Foundation)
      Format: 50-Minute Keynote (Free)
      Track: Keynotes (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Wednesday | 2:30pm
    • Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speaker:
      Stefano Cadario (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Embedded Software Development
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M3
      Speaker:
      Antonio Salazar (Synopsys)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Grand Ballroom C
      Speakers:
      Russ Klein (Mentor Graphics Emulation Division), Ricardo Anguiano (Mentor Graphics Embedded Systems Division)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 2:30pm - 5:30pm
      Location:  Great America J
      Speakers:
      Prithi Ramakrishnan (ARM), Charles Dittmer (ARM), Brian Blum (ARM)
      Format: 3-Hour Training Day Session
      Track: Hardware Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Hardware Training Day Pass
      Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M2
      Speaker:
      Shawn Prestridge (IAR Systems)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Glenn Steiner (Xilinx)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Contextual Processing
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Grand Ballroom B
      Speaker:
      David Olsen (Renesas)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Shan Bhattacharya (LDRA)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M1
      Speaker:
      Amod Srvastava (NXP)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 2:30pm - 3:00pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Bob O'Donnell (TECHnalysis Research)
      Format: 30-Minute Expo Theater (Free)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Grand Ballroom D
      Speakers:
      Rolf Segger (Segger), Stefano Cadario (ARM)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Maureen Helm (NXP Semiconductors)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Wednesday | 3:15pm
    • Wednesday, 3:15pm - 3:45pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Patrick Rogers (Adacore)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Wednesday | 3:30pm
    • Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Greg Davis (Green Hills Software)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Automotive, Industrial & Functional Safety
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Grand Ballroom B
      Speaker:
      Mark Schaeffer (Granitekey)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M1
      Speakers:
      Youngkeun Lee (Cadence), Yujie Liu (Samsung)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speakers:
      Ralph Goergen (OFFIS), Kim Grüttner (OFFIS e.V.), Soeren Schreiner (OFFIS), Larry Lapides (Imperas Software Ltd)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Embedded Software Development
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speaker:
      Hannes Tschofenig (ARM Limited)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speakers:
      Patrick Sheridan (Synopsys), Bill Neifert (ARM), Matthew Mangan (Arteris)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Contextual Processing
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Grand Ballroom D
      Speakers:
      Nandan Nayampally (ARM), Joe Circello (NXP Semiconductors), Jason Lin (Nuvoton), Brian Davis (Renesas Electronics)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M3
      Speaker:
      Alex Wakefield (Synopsys)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Grand Ballroom C
      Speaker:
      Paul Curtis (SEGGER)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M2
      Speaker:
      Rafael Taubinger (IAR Systems)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Wednesday | 4:00pm
    • Wednesday, 4:00pm - 4:30pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Richard Yeh (Thundersoft)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Wednesday | 4:30pm
    • Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Ted Marena (Microsemi)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: High-Efficiency Systems
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Grand Ballroom C
      Speaker:
      Paul Curtis (SEGGER)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M3
      Speaker:
      Yan Huang (Synopsys)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Sam King (Simless)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M1
      Speakers:
      Ian Dennison (Cadence), Mike Eftimakis (ARM)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M2
      Speaker:
      Shawn Prestridge (IAR Systems)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speakers:
      Tim Hartley (ARM), Gian Marco Iodice (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Contextual Processing
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Grand Ballroom D
      Speakers:
      Rob Combs (ARM), Phil Attfield (Sequitur Labs)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Grand Ballroom B
      Speaker:
      Wil Florentino (Renesas)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Wednesday, 4:30pm - 5:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Greg Davis (Green Hills Software)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Embedded Software Development
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Wednesday | 4:45pm
    • Wednesday, 4:45pm - 5:15pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Sean Kundu (San Francisco 49ers)
      Format: 30-Minute Expo Theater (Free)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Wednesday | 5:30pm
    • Wednesday, 5:30pm - 6:30pm
      Location:  TBD
      Track: General Event (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass, Software Developers Workshop Pass
      Wednesday, 5:30pm - 6:00pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Patrick Mannion (ClariTek)
      Format: 30-Minute Expo Theater (Free)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Wednesday | 6:15pm
    • Wednesday, 6:15pm - 6:30pm
      Location:  Expo Theater
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 7:30am
    • Thursday, 7:30am - 6:30pm
      Location:  Main Lobby, SCCC
      Track: General Event (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass, Software Developers Workshop Pass
    • Thursday | 8:30am
    • Thursday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Brad Walker (Intrinsyc)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Embedded Software Development
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Judd Heape (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Graphics
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Ballroom E
      Speakers:
      Grigori Fursin (dividiti), Ed Plowman (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: High-Efficiency Systems
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 8:30am - 9:20am
      Location:  Ballroom G
      Speakers:
      Samuel George (GLOBALFOUNDRIES), Ralf Flemming (GLOBALFOUNDRIES)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Silicon Design
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Thursday | 9:30am
    • Thursday, 9:30am - 10:20am
      Location:  Mission City Ballroom
      Speaker:
      Charlie Miller (Uber Advanced Technologies Center)
      Format: 50-Minute Keynote (Free)
      Track: Keynotes (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 10:30am
    • Thursday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Ballroom F
      Speakers:
      Hitendra Divecha (Cadence), Sreenivas Aluru (ARM Physical IP Division)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Silicon Design
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Grand Ballroom B
      Speaker:
      Michael Norman (NXP)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 10:30am - 1:30pm
      Location:  Great America J
      Speaker:
      Christian Legare (IPSO Alliance)
      Format: 3-Hour Training Day Session
      Track: Software Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Software Training Day Pass
      Thursday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Mission City Ballroom M3
      Speakers:
      Ron Moore (ARM), Anurag Handa (Intel Custom Foundry)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Jacob Beningo (Beningo Embedded Group)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: High-Efficiency Systems
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Phil Brumby (Mentor Graphics Corp.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Graphics
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Mission City Ballroom M2
      Speaker:
      Shawn Prestridge (IAR Systems)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Grand Ballroom C
      Speaker:
      Jerome Bortolami (Mentor Graphics)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Ballroom G
      Speaker:
      Simon Glass (Google Inc)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Embedded Software Development
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 10:30am - 11:20am
      Location:  Grand Ballroom D
      Speaker:
      Jeff Defilippi (ARM)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 11:00am
    • Thursday, 11:00am - 11:30am
      Location:  Expo Theater
      Speakers:
      Swamy Irrinki (Open-Silicon), Paul Martin (Sondrel), Nandan Nayampally (ARM), Jeff Miller (Mentor Graphics)
      Format: 30-Minute Expo Theater (Free)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 11:30am
    • Thursday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Sylvain Dubois (Crossbar)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Networking, Infrastructure & Servers
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M2
      Speaker:
      Rafael Taubinger (IAR Systems)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Greg Hodgson (Silicon Labs)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M3
      Speakers:
      Kevin Yee (Cadence Design Systems), Phil Burr (ARM)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Grand Ballroom D
      Speaker:
      Robert Cragie (ARM)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Grand Ballroom C
      Speaker:
      Felix Baum (Mentor Graphics Embedded Systems Division)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speakers:
      Rupal Gandhi (ARM Inc), Sandra Chang (ARM Inc)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Silicon Design
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Grand Ballroom B
      Speaker:
      Max Odendahl (Silexica)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 11:30am - 12:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speakers:
      Anshel Sag (Moor Insights & Strategy), Neal Robinson (ARM), Rahul Prasad (Google), Carl Callewaert (Unity Technologies)
      Format: 50-Minute Panel
      Track: Graphics
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Thursday | 12:30pm
    • Thursday, 12:30pm - 1:30pm
      Location:  TBD
      Track: General Event (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 12:30pm - 1:00pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Patrick Mannion (ClariTek)
      Format: 30-Minute Expo Theater (Free)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 1:15pm
    • Thursday, 1:15pm - 1:45pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Mark Hermeling (Vxworks)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 1:30pm
    • Thursday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Grand Ballroom B
      Speaker:
      Chek-San Leong (TSMC)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speakers:
      Ashwin Matta (ARM Inc), Gopi Krishnamurthy (Cadence Design Systems), Andrew Swaine (ARM Inc)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Networking, Infrastructure & Servers
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speakers:
      Eamonn Quigley (ARM), Achim Nohl (Synopsys)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Silicon Design
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M2
      Speaker:
      Shawn Prestridge (IAR Systems)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speakers:
      Andy Filo (4 Special Projects), Peter Ateshian (NPS, Xtrm Designs LLC)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 1:30pm - 4:20pm
      Location:  Great America J
      Speaker:
      Shaun Purvis (Hardent)
      Format: 3-Hour Training Day Session
      Track: Software Training Day
      Pass Type: All-Access Pass, Software Training Day Pass
      Thursday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Grand Ballroom D
      Speaker:
      Alon Shamir (ARM)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Grand Ballroom C
      Speakers:
      David Kwak (STMicroelectronics), Slim Jallouli (STMicroelectronics)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 1:30pm - 2:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Roberto Lopez Mendez (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Graphics
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
    • Thursday | 2:00pm
    • Thursday, 2:00pm - 2:30pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Matt Du Puy (ARM)
      Format: 30-Minute Expo Theater (Free)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 2:30pm
    • Thursday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Mario Cooper (ARM, Inc.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Networking, Infrastructure & Servers
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Adnan Hamid (Breker Verification Systems, Inc.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Silicon Design
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Grand Ballroom B
      Speaker:
      Paddy Mamtora (Cadence Design Systems)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Jason Chien (Renesas Electronics America Inc)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Grand Ballroom D
      Speaker:
      Simon Ford (ARM)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speaker:
      Raul Diaz (Ittiam)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Graphics
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Grand Ballroom C
      Speakers:
      David Kwak (STMicroelectronics), Slim Jallouli (STMicroelectronics)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 2:30pm - 3:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M2
      Speaker:
      Rafael Taubinger (IAR Systems)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 2:45pm
    • Thursday, 2:45pm - 3:15pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Daniel Lang (Toradex Inc.)
      Format: 30-Minute Expo Theater (Free)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 3:30pm
    • Thursday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom H
      Speaker:
      Jeff Maguire (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Networking, Infrastructure & Servers
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom E
      Speaker:
      Shreyas Shah (Xilinx, Inc)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Networking, Infrastructure & Servers
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Grand Ballroom B
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom F
      Speaker:
      Brian Tol (SpinDance Inc.)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Internet of Things
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Mission City Ballroom M2
      Speaker:
      Shawn Prestridge (IAR Systems)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Ballroom G
      Speakers:
      Yaron Serfaty (Cadence Design Systems), Stewart Penman (Cadence), Jeff Defilippi (ARM)
      Format: 50-Minute Technical Session
      Track: Silicon Design
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass
      Thursday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Grand Ballroom D
      Speaker:
      Bob Smith (Electronic System Design Alliance (ESD Alliance))
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
      Thursday, 3:30pm - 4:20pm
      Location:  Grand Ballroom C
      Speakers:
      David Kwak (STMicroelectronics), Slim Jallouli (STMicroelectronics)
      Track: Sponsored Training Session (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 4:30pm
    • Thursday, 4:30pm - 5:00pm
      Location:  Mission City Ballroom
      Speaker:
      Jon Masters (Red Hat)
      Format: 30-Minute Keynote (Free)
      Track: Keynotes (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 5:15pm
    • Thursday, 5:15pm - 5:45pm
      Location:  Expo Theater
      Speaker:
      Jon Masters (Red Hat)
      Format: 30-Minute Expo Theater (Free)
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
    • Thursday | 5:30pm
    • Thursday, 5:30pm - 6:30pm
      Location:  Expo Hall
      Track: General Event (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass, Software Developers Workshop Pass
    • Thursday | 6:15pm
    • Thursday, 6:15pm - 6:30pm
      Location:  Expo Theater
      Track: Expo Theater (Free)
      Pass Type: All-Access Pass, Conference Pass, Mobile Training Day Pass, Hardware Training Day Pass, Software Training Day Pass, Expo Pass
  • Peter AteshianCTO / Faculty Associate - ResearchNPS, Xtrm Designs LLC

    EDUCATION:
    PhD NPS in progress
    MEng - UC Berkeley, 1979
    EECS & Business Administration
    BS - UC Berkeley, 1976
    Engineering Science

    NPS EXPERIENCE:
    RISC-V EDPS-CSW with UC Berkeley 2016
    Research: C(sP3) diamond on Silicon wafer technology for InP/GaN devices LBL/NPS/SP3
    RSNS 0.18u CMOS folded A/D 8 bit converter design NPS/ONR
    MMAALV micro morphing autonomous air land vehicle- ARM based with kestrel auto pilot
    Real-time speech recognition using aural canal
    ARM System on Chip (SoC) Cortex A/M ARM7 ARM9
    Teaching: EC2200 EC2220 EC2300 EC2500 EC2820 EC3820 EC4580 EO2402 EO2525 EO2513 EO3535 CS3070 CS4552 CS4535
    Course Development: EC2220 EC2820 EC2840 EC3800 EC3820 SE3100, SE3303, SE3302, SE4003

    OTHER EXPERIENCE:
    Veteran of Silicon Valley California for 25 years in Electronic Design Automation (EDA/CAD), Integrated Circuit designer in VLSI/ULSI Mixed Signal systems. AMD K9 processor RET (resolution enhancement technology) with Calibre DFM (design for manufacture) suite of Physical verification tools. Intel ICG multiple network processor products taken to production after integrating EDRAM (embedded DRAM) IP cores. SoC designs with Conexant Systems, MindSpeed and Skyworks using ARM7 and ARM9 cores. Seven SPARC processor designs over eight years at Sun Microsystems including the first MCM quad processor MP systems. Behavioral and Logic Synthesis EDA/CAD designs for ASIC and FPGA/CPLD clients (Apple, Hitachi, Silicon Graphics, Cisco Systems).Static Mixed and multi mode timing analysis for Full custom digital design clients (SUN, Fujitsu, AT&T, Texas Instruments, HMSI). DSP Cyclotomic and Switched Capacitor Filter designs for digital and sampled analog signal processing integrated circuits for telecommunications clients Plantronics, Reticon, Ford Microelectronics/Visteon, Siemens, Philips Research Labs/Signetics.

    TEACHING INTERESTS:
    Course development using more commercial EDA tools for Formal Verification (FV) and DFT in Advanced Mixed Signal SoC designs
    DFT (Design for Testability)

    RESEARCH INTERESTS:
    Photonic A/D conversion for RF signal sampling and analysis, Mach Zehnder Interferometers, 0.1- 5 micron Nanotechnology manufacturing technology for molds and transfer masks, Chromatophore nanotechnology C-Si substrates for GaN & InP microwave designs. Light Emitting Transistor, 500GHz Bipolar Junction transistors, ECC design redundancy for ultra reliable Networks on Chip (NoC).

    AWARDS:
    National Security Institute NPS Scholarship 2009
    Distance Learning Certificate NPS CLE 2004
    IEEE Student Chairman UC Berkeley Chapter, Eta Kappa Nu, Tau Beta Pi
    Achievement Awards - Mentor Graphics Corp (several)


    Presenting: